Lukáš Illek: Smrt je smutná, patří však k našim životům
Divadelní klub Jirásek v rámci 41. ročníku Českolipského divadelního podzimu připravil divákům překvapení v podobě představení Spalovače mrtvol, pozvání přijalo divadlo Petra Bezruče Ostrava.
Jedná se zatím o jediné odtajněné představení přehlídky, ke kterému se rozhodli herci DKJ natočit spot a oslovili pana Lukáše Illka, obchodního ředitele společnosti Memory Crystal s.r.o., která provozuje Krematorium zvířat Česká Lípa a požádali ho o spolupráci a zapůjčení prostor.
Jaká byla Vaše první reakce, Krematorium zvířat a spot na Spalovače mrtvol s celkovou pozvánkou na ČDP, zní to poněkud morbidně… Co Vás přesvědčilo, že do takové věci půjdete, znal jste místní soubor?
Myšlenka se mi na první pohled líbila, protože k divadlu mám velmi osobní vztah a mám ten svět příběhů, kostýmů a líčidel rád. Film Juraje Herze, kterého jsem měl tu možnost poznat i osobně, rozhodně patří mezi to nejlepší, co česká kinematografie nabízí a Rudolf Hrušínský v hlavní roli je prostě nepřekonatelný. Také vím, že představení Spalovače ostravského divadla je velmi ceněné divadelní kritikou, ale neměl jsem dosud možnost ho vidět a moc se na něj těším.
Mě na tom našem spojení nic morbidního nepřijde. Krematorium zvířat je služba pro lidi, kteří se chtějí důstojně rozloučit se svým zvířecím přítelem, který jim dlouhá léta dělal společnost a byl členem jejich rodiny. Naštěstí se už i v České republice začíná zvířecí kremace stávat běžnou službou. Pro představu ve Velké Británii je přes sto zvířecích krematorií, u nás prozatím pět a další se připravují k otevření.
Naše podpora ČDP není nic zvláštního, naše společnost se snaží dobré věci podporovat. Například spolupracujeme s Libereckou zoologickou zahradou. Za každou kremaci domácího mazlíčka, která u nás proběhne, dáváme sto korun na provoz zoo a podporu života chovaných zvířat. Podporujeme také spolkový život v regionu a v naší sklárně jsme vyráběli třeba poháry pro myslivecký spolek. Proto, když jsme se seznámili se záměrem organizátorů ČDP a viděli jejich nadšení a zápal, nebylo rozhodování o spolupráci a finanční podpoře festivalu složité.
Museli jste si určit pravidla, jak spot uchopit a vsadit do prostředí, kam se lidé přicházejí rozloučit se svými mazlíčky?
V podstatě jedinou naší podmínkou bylo, že spot nesmí působit nedůstojně vůči chovatelům a jejich zvířátkům. Máme rádi humor a nadsázku, ale nesmí se překročit ta křehká hranice, kdy by vše mohlo být vnímáno jako neúcta či výsměch. Přestože je smrt smutná, patří k našim životům, a je třeba to tak brát. Sami říkáme našim klientům, že důstojným rozloučením se svým chlupatým kamarádem mají možnost mu poděkovat za jeho nezištnou lásku a přátelství, které jim celý život poskytoval.
Od počátku příprav jsme byli přibráni do realizačního týmu a mohli jsme se ke všemu vyjadřovat. Interiér našeho krematoria se stal kulisou krátkého příběhu, který svým způsobem volně navazuje na originální filmovou předlohu. Věříme, že fanoušci tohoto díla, si zde najdou každý to své.
Dita Krčmářová, prezidentka festivalu, na Vás prozradila, že divadelní prostředí Vám není cizí a dokonce nakonec ve spotu hrajete a spolupráce při natáčení s Vámi byla úžasná, jak jste se cítil před kamerou?
To natáčení má u mě Dita ještě schované ☺ Ale byla tak mile neodbytná, že jsem se nakonec přemluvit nechal. Vystudoval jsem FAMU, obor fotografie a vždy jsem stál za kamerou. Role herce není nic pro mne, stydím se, mám mizernou paměť a nejsem rád středem pozornosti. Spíše mi vyhovuje ta druhá strana, kdy mohu ovlivňovat to, co se před objektivem odehrává. Herců si nesmírně vážím. Mnoho lidí má zkreslené představy o tom, jak báječné, jednoduché a výnosné to je povolání. Při studiu jsem se seznámil s mou bývalou manželkou, která je výborná herečka a proto vím, že herecký chleba není vždy jen křupavý a voňavý.
Přišel jste i s nápadem, že každý návštěvník přehlídky ČDP na základě zakoupené vstupenky bude moci Krematorium navštívit v den otevřených dveří a seznámit se s celým procesem rozloučení, na kdy akci chystáte a jak takový den bude probíhat?
Memory Crystal se již 18 let, zabývá sklářskou výrobou. Soustředí se především na výrobu skleněných uren a Památečního skla, ale vyrábí také designová svítidla. Naše urny a Památeční sklo dnes vyrábíme pro devět zemí Evropy, Kanadu či USA. Památeční sklo je náš unikátní produkt, který máme patentovaný. Při jeho výrobě se malé množství kremačního popela zataví do křišťálového skla a vznikají tak unikátní a velmi osobní vzpomínkové předměty, které pomáhají uchovat památku na naše blízké.
Krematorium zvířat Česká Lípa oslavilo 9. srpna první rok své existence, a musím říct, že zájem chovatelů je obrovský. Vzhledem k tomu že se jedná o službu, která stále není zcela běžná, jsme rádi, když můžeme naše služby a produkty přiblížit široké veřejnosti. Dny otevřených dveří pořádáme pravidelně, ale i mimo ně mají chovatelé možnost nám kdykoliv zavolat a přijet se podívat, jak to u nás chodí a přesvědčit se že s jejich mazlíčkem bude zacházeno s veškerou úctou.
Velmi často nám naši klienti říkají, že prostředí našeho krematoria a služby jsou na vyšší úrovni, než u většiny pohřebních služeb pro lidi. Z toho máme samozřejmě velikou radost.
Den otevřených dveří v rámci Českolipského divadelního festivalu chystáme na pátek 13. 10. 2017 od 10 do 14 hodin. Zájemci o prohlídku si mohou prohlédnout krematorium a seznámí se s jeho fungováním, prohlédnou si nabídku našich produktů a samozřejmě také uvidí naši sklárnu a výrobu našich produktů. Kdo bude mít zájem, určitě si může vyzkoušet vyfouknout vlastní skleněný výrobek.
Co popřejete závěrem 41. ročníku Českolipského divadelního podzimu.
Přeji mu to, co každé divadlo potřebuje nejvíce a to spoustu spokojených diváků, bez kterých se divadlo dělat nedá. Organizátorům přeji stálé nadšení, pevné nervy a šťastnou ruku při výběru divadelních souborů.
Děkuji za rozhovor
Den otevřených dveří
Krematorium zvířat Česká Lípa
13. 10. 2017 10:00 – 14:00 hod
Dubice 32, Česká Lípa
0